Çocuklar için Vitamin Deposu Kuru Meyve!!!

Çocuklar için Vitamin Deposu Kuru Meyve!!!

Yazar: www.heryerekayisi.com Okunma Sayısı: 426 Yayınlanma Tarihi 04 May 2016 Yorum: 0

Kurutma işlemi yiyecekleri korumak için kullanılan en eski yöntemlerden birdir. Mevsiminde ve ürün bol iken toplanan meyvelerin suyunun uçurulması ile hazırlanan kuru mevvelerin su oranı yüzde 10-20 azalırken şeker oranı yükselir. Kurutma işlemi sonrasında ise hemen hemen bütün vitamin ve mineraller korunur.

 

Faydaları

Şaşırtıcı ama kuru meyveler iyi bir kalsiyum kaynağı. Yani güçlü kemikler için birebir. Lif açısından oldukça zengin ve sindirim dostu kuru meyveler, kabızlık için de iyi bir çözümdür. Ayrıca güçlü bir antioksidandırlar, bağışıklık sistemini güçlendirirler.

Gurmelerinizin ara öğünleri için kurutulmuş meyveler çok iyi bir alternatif. Dilerseniz yanında süt de verebilirsiniz. Hem böylece tatlı ihtiyaçlarını da gidermiş olursunuz.

Kuru meyve deyince bir dolu yiyecek işin içine giriyor. Kuru üzüm, kuru erik, kuru kayısı.... Liste uzayıp gidiyor.
 
Bebeğiniz
 parmak yiyeceklere hazır olduğunda verebileceğiniz bir gıda. Özellikle 7 ila 9 ay arasında kuru üzüm yemeye hazır oluyorlar. Kurutulmuş meyve çeşitlerinden yaban mersini, kuru erik ve kuru kayısı için de aynı şeyler geçerli.
 
Aklınızda bulunsun
 
Bebek için açıkta satılanları tercih etmeyin. İlla açık alacaksanız tadına bakın, küflü  bir tat geliyorsa almayın. Tozdan arındırmak için yıkayıp öyle tüketin. Oldukça şekerli gıdalar ve ne demiş atalarımız “Azı karar, çoğu zarar”. Kuru meyve tüketim miktarı da bu yüzden çok önemli. Gurmeniz kuru meyveyi biraz fazla kaçırırsa tombiş bir bebek haline gelebilir. 

Uyarı
 
Ya kuru meyveler boğazına kaçarsa?
 
Bebeğiniz ısırarak yemeye başladıktan sonra, bu tür kuru meyveleri verirken onun boğazına kaçmayacak büyüklükte vermeniz iyi bir çözüm. Bunun dışında bu tür yiyecekleri yerken oturur vaziyette olmasına dikkat edin. Yani avuç avuç kuru üzümle bir yandan yürüyüp bir yandan da avucundakileri yemesin. Tabi bu tür kuru meyveleri verirken gözünüz üzerinde olsun. Çocukların boğazına birşey kaçtığında ses çıkaramıyorlar. Bir şeylerin yanlış gittiğini ancak görerek anlayabilirsiniz.
 
Kuru meyveler diş çürüğüne neden olur mu?
 
Kuru meyveler hem çok şekerli hem de sakız gibi çiğnemek gerekiyor. Bu da gurmelerinizin dişine yapışabileceği anlamına geliyor. Bu da diş çürüklerine neden olabilir.

Diş çürüklerinden korunmak için, bebeğinize tek başına kuru meyve vermek yerine bir yiyeceğin bir parçası şeklinde sunmanızda fayda var. Bunun dışında belki kuru meyve yedikten sonra ağzını suyla çalkalamasını sağlayabilirsiniz. Tabi bir de kuru meyveleri yedikten sonra dişlerini fırçalayabilirsiniz.

Annelere not: Kuru meyveler, özellikle de kayısı ve kayısı yağı cildi besler, cildi yağlar, saçları besler, onarır, nemlendirir ve saçların yağ ihtiyacını karşılar. Cilt, göz altı, yüz ve el nemlendiricisi olarak kullanılabilir ve yaşlanma etkilerine karşı savaşır.

Yorumlar
Yorum Yap
Verona E-Ticaret WhatsApp